Поняття архетипу, вперше введене К. Г. Юнгом, в даний час широко застосовується в різних сферах, в першу чергу в різних видах психотерапії. Архетипи – це універсальні психічні процеси, що протікають в душі кожної людини. Це фундаментальний механізм, базова матриця, «первинний зразок», який проявляє себе незмінним протягом історії людства. Знайомлячись з архетипом, ми відкриваємо завісу несвідомого, дізнаємося себе і світ навколо. Ці праідеї виражаються в символах, які викликають схожі почуття у всіх людей. Архетипи живуть глибоко в несвідомому. Але вони кожен день впливають на наше життя. Усвідомлюючи цей вплив, ми беремо його під контроль.
Цикл сезонності – унікальна по своїй універсальності і прикладному значенню концепція, розроблена в 80-х роках минулого століття американським психотерапевтом Джоном Равеном Мошером. Коло сезонності грунтується на самому архаїчному уявленні про структуру часу як циклу. Найбільш виразним циклом є зміна пір року. Відповідно, коло сезонності ділиться на 4 квадранта – весну, літо, осінь та зиму. Чотири пори року – одна з найбільш фундаментальних і зрозумілих будь-якій людині метафор процесу розвитку не тільки в природі, але й у суспільстві, групі, всередині особистості. У них зашифровані базові ідеї розвитку, основні уроки, життєві цінності. 4 сезони це ще й метафора психологічного розвитку: народження – дитина – молодість – зрілість – в’янення – вмирання. На рівні несвідомого – позначення початку і кінця життєвих циклів. На тій же моделі зародження – розквіту – в’янення та загибелі будуються і уявлення про міфологічні епохи. Будь-який процес, в тому числі процес розвитку особистості, що відбувається в рамках психотерапії або поза нею, може бути описаний як перехід з однієї пори року до іншої. Краса Колеса в тому, що всі ці аспекти, образи і стани присутні в кожному. І кожен аспект важливий, цінний і доречний в свій час. Дотримання руху Колеса дозволяє побачити яких якостей не вистачає і виростити, дослідити, освоїти ці архетипічні сили в собі; більш повно усвідомити, що відбувається в даний момент життя і побачити перспективи на майбутнє.
Танець і рух, уважне ставлення до досвіду тіла не нові для глибинної психології. Карл Густав Юнг писав: «Тіло претендує на рівне визнання; воно зачаровує точно так же, як і душа». Воно повертає свої права завдяки новому досвіду тілесних практик, і створює умови для формування нових концептуальних поглядів на перехідні або кризові періоди, фізичне і душевне здоров’я.
Майстер-клас «Колесо Року» ґрунтується на двох традиціях: глибинної психології і танцювальної терапії та присвячений роботі з архетипними ритмами, якостями і образами 4 сезонів. Метафору Колеса Року ми будемо розглядати як Мандалу з різних кольорів, якостей, станів, завдань і дарів, яку можна прожити тілом і почуттями. Кожен з сезонів в цьому випадку є специфічним набором базових якостей, десь загальних, десь індивідуальних. Це практика, в основі якої лежить ідея про те, що Всесвіт, світ і ми, як частина цього світу, складаємося з енергій, які рухаються хвилеподібно і ритмічно.
Послідовність цих ритмів спирається на ідею американської танцівниці, міський шаманки, психолога Габріелли Рот про 5 ритмів, які пронизують всю людську діяльність: Потік, Стакатто, Хаос, Лірика, Спокій. Вони органічно змінюють один одного і разом створюють закінчений цикл.
Знайомлячись з кожним ритмом, проживаючи його суть через спонтанний рух, ми можемо наблизитися до більшого розуміння себе і світу, прийти до стану внутрішньої стійкості, цілісності та балансу.
І так як мандали перетворюють сили архетипу підсвідомого в форми, які можна зрозуміти за допомогою свідомого «Я», то в завершенні майстер-класу учасники намалюють свою мандалу року, як символ шляху до Самості.
Цілі майстер-класу:
– знайомство з методом танцювально-рухової терапії і способами його інтеграції з глибинною психологією і арт-терапією;
– знайомство учасників з архетипом сезонності і способами роботи в інтеграційних практиках;
– визначення (дослідження) своїх стратегій поведінки в кожному з циклів сезонності.
Завдання:
– відновити природу простого руху;
– розширити уявлення про самого себе;
– придбати нові можливості прояву себе через танець і малюнок;
– навчитися виражати свої емоції і думки через танець;
– проаналізувати свій досвід, спробувати змінити і застосувати нові життєві стратегії;
– знайти ресурси в собі для виконання своїх бажань.
Топорова Тетяна Юріївна (Таїс)
Фізіолог (Харківський Національний Університет ім. Каразіна 1985- 1990 року).
Психолог (Харківська Національна Педагогічний Університет ім. Сковороди
2012 -2015 г).
Засновник психологічного центру розвитку та змін «ЖИТИ ЛЕГКО».
Сертифікований тренер з танцювально-рухової терапії
Сертифікований тренер з системно – сімейним розстановкам за методом Б. Хеллінгера.
Сертифікований тренер з рефлексивно-діагностичним розстановкам на іграшках.
Пройшла навчальні програми з тілесно-орієнтованим і дихальним психотехнік в Харківському трансперсональної Центрі, навчальну програму Атопія (Асоціація тілесно-орієнтованої психотерапії м.Москва), клієнтську програму по бодінамікі).
Кандидат в психотерапевти в кататимно-імагінативної підході (Символдрама середня ступінь).
Кризовий психотерапевт.
Член Кризової психологічної служби.
Член Міжрегіональної громадської організації сприяння розвитку Символдрами.
Член Української асоціації танцювально-рухової терапії. Член УСП.
Таролог.
Провідна регулярних груп танцювально-рухової терапії і тілесно-орієнтованої терапії протягом останніх тринадцяти років.
Організатор і директор групи сімейних розстановок.
Організатор і ведуча циклу інтеграційних тренінгів «Відображення Душі».
Організатор виїзних таборів в Карпатах (літо 2015 року, 2016).
ІНФО:
e-mail: top.psycentr@gmail.com
https://www.facebook.com/toporovapsycholog
https://www.facebook.com/psycentrtoporova/